Jacobus Johannes Cornelis GREYLINGAge: 64 years18901954

Name
Jacobus Johannes Cornelis GREYLING
Given names
Jacobus Johannes Cornelis
Surname
GREYLING
  1. Generation 1
    1. Jacobus Johannes Cornelis GREYLING, son of Barend Christiaan GREYLING and Susanna Josina VAN DER MERWE, was born in 1890 in Smaldeel, Hoopstad, Vrystaat, SUID AFRIKA, and died in 1954 at the age of 64.

Birth 1890 40
Quality of data: primary evidence
Death of a motherSusanna Josina VAN DER MERWE
4 July 1927 (Age 37 years)

Source: VAB 29731
Quality of data: primary evidence
Death of a fatherBarend Christiaan GREYLING
7 April 1938 (Age 48 years)

Source: VAB 29731
Quality of data: primary evidence
Nickname
Japie
yes

Death 1954 (Age 64 years)

Quality of data: primary evidence
Unique identifier
2F84C4AD324F47CBADD42FC742562A38289A
yes

Last change 18 July 201505:02:09

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage:
brother
brother
brother
brother
sister
sister
sister
himself

BirthSuid Afrika profete en helde http://www.geocities.com/seunatw/Japie_Greyling.html
Quality of data: primary evidence
DeathSuid Afrika profete en helde http://www.geocities.com/seunatw/Japie_Greyling.html
Quality of data: primary evidence
Shared note
Jacobus Johannes Cornelis (Japie) Greyling, is gebore in 1890 op die plaas Smaldeel in die distrik Hoopstad, Oranje-Vrystaat. Gedurende die 2de Anglo-Boereoorlog was Japie se vader en 2 ander ouer broers op kommando om teen die Engelse te veg. Een aand gedurende die oorlog, het sy vader so kommando op die plaas oornag. Die Engelse was kort op hulle hakke, en agter hulle bloed aan. Die oggend nadat die kommando vertrek het, daag dieEngelse dan ook daar op. Die offisier in bevel, 'n sekere kaptein JEB Sealy, kry dan ook genoegsame bewyse op die plaas dat die kommando wel daar oornag het. Nadat kaptein Sealy bietjie rondgekyk het, sien hy vir Japiedaar naby staan en besluit toe om hom te ondervra. Hoeveel van hulle was daar? Wie was almal daar? Waarheen is hulle op pad? Japie het egter geweier om sy vader se kommando te verraai. Kaptein Sealy was vasbeslote om die inligting te bekom, enbeveel sy soldate om Japie teen die huis se muur te laat staan voor 'n vuurpeleton. Hy het Japie 'n laaste maal vir die inligting gevra, en beloof om hom te bevry indien hy die inligting sou verstrek. Japie het egter nog steeds geweier. Kaptein Sealy het sy soldate beveel om korrel te neem. "Gereed!..." Stilweg beveel hy sy manne toe om te stop. Hy het na Japie gegaan, sy hand geskud en weer met sy soldate vertrek. Baie jare nadat die oorlog reeds lankal verby en byna vergete was, het die Engelse offisier steeds vertel van die dapper klein Boertjie wat hy in Suid-Afrika ontmoet het.